Tagasi

Näitus

ALEKSANDRA LEMKE — MEIST

10.03.2022 — 22.05.2022

Aleksandra Lemke portreefotonäitus „Meist” loob ruumi kasvamiseks ja avardumiseks. Selles on inimeseks olemise ilu ja elu rikkust. Selles on inimlikku ühendust ja individuaalset eripära. Siin on intiimsust, lähedust ja sildade ehitamist. Siin õhkub austust ja armastust. Siin tekib soov olla ise parem inimene ja aidata kaasa tervema ühiskonna loomisel. Me usume, et iga tunne, mida siin koged, ütleb midagi olulist Sinu kohta.

Selle näituse eesmärk on võimestada LGBTIQA+ kogukonda, edendada nende inimõiguseid ja suurendada teadlikkust selle mitmekesisusest. Fotodel on Soome inimesed, kes võtavad endale koha ühiskonnas, kuhu nemadki kuuluvad.

Uuringute kohaselt halvendavad diskrimineerimine, rassism ja viha elukvaliteeti. Nende jaoks, kes kuuluvad kahte või enamasse vähemusse, on diskrimineerimine väsitav ja eriliselt kahjustav. Selline mitmekihiline diskrimineerimine on tavapärasem, kui arvame, kuna seda sageli ei märgata. Inimesel, kes kuulub nii LGBTIQA+ vähemusse kui ka rahvuslikku või usulisse vähemusse, on seetõttu suurem risk kogeda mitmesugust diskrimineerimist.

Näitus edendab intersektsionaalsuse tähtsust rassismivastasuses ja töös, mis edendab häid suhteid ühiskonnarühmade vahel. See nõuab nii rahvuslikelt kui ka LGBTIQA+ vähemustelt mitmekesisuse analüüsimist oma kogukondades. Samuti julgustab see laiemat publikut arutlema vähemuste vastu suunatud diskrimineerimise üle ja olema teadlikud diskrimineerimise mõjust neile, kes seda kogevad.

Lisaks edendab näitus vastasseisude hävitamist. Inimestel võib olla palju identiteete ja eesmärk peaks olema võrdsus, ükskõik milline kellegi taust on. Näitusel olevad fotod on mõeldud nende rahvuslikku või usulisse vähemusse kuuluvate inimeste julgustamiseks, kes kuuluvad ka seksuaalsesse või soolisse vähemusse. Nad ei ole oma lugudega üksi. Nende piltide eesmärk on näidata inimesi sellisena, nagu nad tahavad, et neid nähtaks. Pildid võimaldavad neil väljendada oma tõelisi tundeid ja samal ajal tugevdada mõtet, et mitmekesisus on miski, mis inimkonda ühendab.

Näitus on Seta, Lõuna-Soome Etno, Helsingi pride-kogukonna ja Helsingi linna ühise projekti ning Caisa kultuurikeskuse ja Stoa vahelise koostöö tulemus. Projekti on rahastanud Soome justiitsministeerium.

Näitus on valminud koostöös Soome suursaatkonnaga.

Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital, Nordea, Sorainen

Kuraatorid: Kristel Aimée Laur ja Toomas Järvet

Näituse kujundus: Kristel Aimée Laur

Täname: Sanna Immanen, Mona-Liisa Louhisola, Rain Rannu, Märt Lume, Aku Sorainen, Triinu Mölder, Kaspar Kaur, Eesti LGBT Ühing

Fotode autor: Priit Siimon

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru