Tagasi

Uudis

Dokfoto Keskuse juht Kristel Laur pälvis Prantsusmaa riikliku kunstide ja kirjanduse ordeni

Esmaspäeval, 13. novembril andis Prantsuse suursaadik Emmanuel Mignot Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse juhile Kristel Laurile üle Prantsusmaa riikliku kunstide ja kirjanduse rüütlijärgu ordeni. Aumärgi pidulik üleandmine toimus Prantsuse suursaadiku residentsis.

Ordeniga avaldab Prantsusmaa tunnustust Kristel Laurile silmapaistvale, pühendunud ja kõrgetasemelisele tööle Eesti-Prantsusmaa kultuurisuhete edendamisel fotograafiavaldonnas. „Prantsusmaa soovib tänada Kristel Lauri, kelle sotsiaalselt tundlik närv ja briljantne kunstiline silm annavad eesti publikule võimaluse osa saada dokumentaalfotograafia tippudest. Viimase viie aasta jooksul on jõudnud Dokfoto Keskusesse nii prantsuse fotograafia legendi Robert Doisneau’ ikoonilised jäädvustused kui ka tööd suurepärastelt kaasaegsetelt ja väga aktuaalsetelt prantsuse kunstnikelt, nagu Vincent Tremeau või Emmanuel Tussore,“ sõnas Prantsuse suursaadik Emmanuel Mignot.

Ordeni vastu võtnud Kristel Laur: „Mul on suur au Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse esindajana vastu võtta tunnustus just Prantsuse kultuuriministeeriumi poolt, kuna Prantsusmaa on fotograafia sünnimaa ja sellega on seotud nii palju autoreid, kes on fotograafia valdkonda oluliselt mõjutanud, ning kellest osade loomingut on meil õnnestunud ka meie keskuses näidata. Tänan kõiki fotograafe ja näituseasutusi, kes meid usaldavad ning oma fotolugusid meiega jagavad. Samuti tänan kõiki näitusekülastajaid ja partnereid, kes meie tööd väärtustavad ja toetavad. Dokfotos on elu! Merci!”

Kunstide ja kirjanduse orden (l’Ordre des Arts et des Lettres) on 1957. aastal Prantsusmaa kultuuriministri poolt asutatud ja tänaseni Prantsuse kultuuriministeeriumi poolt välja antav ning ühiskonnas kõrgelt hinnatud Prantsuse teenetemärk, millega tunnustatakse isikuid, kes on silma paistnud loominguga kunsti või kirjanduse vallas või panusega kunsti ja kirjanduse edendamisse Prantsusmaal ja kogu maailmas. Aumärgi statuudi kohaselt peab ordeni saaja olema andnud silmapaistva panuse Prantsuse kultuuripärandi rikastamise heaks.

Kunstide ja kirjanduse ordeni eelkäijaks peetakse Saint-Micheli ordenit (1469–1830), mille asutas Prantsuse kuningas Louis XI ning ordeni saanuid nimetati algselt kuningaordeni rüütliteks.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus on 2017 aastal Telliskivi Loomelinnakus asutatud mittetulunduslik näituseasutus, mille eesmärgiks on toetada dokumentaalfotograafia väärtustamist Eestis ja valdkonna arengut laiemalt, Eesti dokumentaalfoto tutvustamist maailmas ja maailma dokfotograafia esitlemist Eestis. Lisaks on keskus Lõuna-Aafrikas elanud ja töötanud Eesti juurtega fotograafi Juhan Kuusi fotopärandi hoidja, uurija ja esitleja.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru