Tagasi

Näitus

Human Baltic – Eesti, Läti ja Leedu fotonäitus Tokyos

27.05.2024 — 09.06.2024

28. mail avati Tokyo maineka multifunktsionaalse kunstikeskuse Spiral Gardeni galeriis esmakordne ja mahukas Baltimaade fotonäitus pealkirjaga „Human Baltic”. Näitusel esitletakse väljapaistvat valikut kolme riigi humanistlikust fotograafiast ja interaktiivse rakenduse vahendusel fotosid Balti ketist ja meie okupatsioonivastase võitluse ajalugu. Ühisnäituse Eesti partner on Juhan Kuusi Dokfoto Keskus ja kuraatoriteks Toomas Järvet ja Kristel Aimee Laur. Väljapanekuga koos ilmus inglise- ja jaapanikeelne kataloog, kaasneb rida arutelusid ning korraldatakse heategevuslik oksjon Ukraina sõjapõgenike heaks.

Mitmekesisus ja esmakordsus

Baltimaade ühine humanistliku fotograafia näitus toob esmakordselt Jaapanis esile teoseid kolme riigi fotograafia aardekambrist – 1960ndatest kuni 1990ndateni. Näituse tööde valiku on koostanud Dr. Agnė Narušytė (Leedu) kuraatorite Iveta Gabaliņa (ISSP, Läti), Toomas Järveti ja Kristel Aimee Lauri (Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Eesti) abil. Koos valiti välja üle 120 teose viieteistkümnelt rahvusvaheliselt tuntud Balti fotograafilt.

Kuigi kaasatud fotograafid on töötanud oma karjääri jooksul erinevate tehnikate ja teemadega, ühendab neid lähenemine fotograafiale läbi humanismi. Kogumik tutvustab näitusekülastajatele Baltimaade külasid ja maaelu, turu- ja linnamelu rütme, Baltikumi loodust ning Nõukogude ajal tsenseeritud või avaldamata pilte.

Näituse peakuraatori Agnė Narušytė sõnul kajastas humanistlik fotograafia Eestis, Lätis ja Leedus, nagu ka mujal maailmas, inimkonna rõõme ja muresid. Kuid meie regioonis nõudis Nõukogude ideoloogia kunstnikelt kaunistatud kujutist töötajatest ja kolhoosiparadiisidest, mistõttu esindas humanistlik fotograafia Balti riikides pidevat võitlust eneseväljendusvabaduse, identiteedi ja mälu eest. See määras ka näitusele valitud fotode valiku, sealhulgas on ka kriitilisi või iroonilisi kõrvalekaldeid, ja näiteid aktifotodest, mille avaldamine oli Nõukogude ajal keelatud.

Eestist on näitusel esindatud: Ene Kärema, Peeter Langovits, Arno Saar, Kalju Suur, Peeter Tooming ja Balti keti rakenduses ka Tiit Veermäe; Leedust: Algimantas Kunčius, Algirdas Šeškus, Aleksandras Macijauskas, Violeta Bubelytė, Romualdas Požerskis; Lätist: Andrejs Grants, Gvido Kajons, Gunārs Binde, Zenta Dzividzinska, Māra Brašmane.

Interaktiivsus ja heategevuslik oksjon

Balti keti interaktiivne rakendus, mis kutsub Tokyo elanikke tutvuma Balti ketiga, pakub külastajatele teekonda galerii ümbruses asuvatel tänavatel, esitades seninägemata fotosid, unikaalset videomaterjali ja ajaloolisi kommentaare Balti riikide ühisest vastupanuliikumisest. Kakskeelset rakendust “The Baltic Way” saab tasuta alla laadida App Store’ist ja Google Play’st.

Näitusel eksponeeritud teosed annavad tunnistust Nõukogude piirangutest vabadusele ja resoneeruvad praeguse olukorraga Ukrainas. Seetõttu korraldatakse Tokyo kunstihuvilistele ka näituse lõpus enampakkumine, mille jaoks näitusel osalevad fotograafid annetavad valiku oma teoseid. Saadud tulu kasutatakse Ukraina põgenike toetamiseks Jaapanis.

Korraldajad: Koi Nippon, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, ISSP.

Toetajad: Balti Kultuurifond, Tokyo Kunstinõukogu, Toshiba Rahvusvaheline Fond, Leedu Kultuurinõukogu, EL-Jaapan Fest, SIGMA, Artglass, UPS, “Trükiosakond.” Partnerid: Leedu Vabariigi Suursaatkond Jaapanis.

Eestipoolne toetaja: Eesti Kultuur Maailmas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru