Tagasi

Näitus

JYRI PITKÄNEN JA EVELIINA TALVITIE — „PÜÜA MIND”

13.09.2019 — 10.11.2019

Meie ümber võib märgata erakordsust, millel on tohutu potentsiaal. Sel näitusel kohtate peresid, kelle lähedased suhted on näide sellest, kuidas saada jagu hirmust tundmatu või ebatavalise ees.

Erinevused tekitavad ebakindlust, millest saame õppida, unustada juba õpitut ja õppida uuesti, kui vaid nõustume mõistma meile tundmatut, reisima sinna, kus pole varem käinud. Teise inimese puue, nahavärv, sugu ja religioon on tihti vaid midagi, mis on meile lihtsalt veel tundmatu.

Näitus „Püüa mind“ on osa Jyri Pitkäneni ja Eveliina Talvitie projektist „Erilaiset“ („Erinevad“), mis on olnud töös pea neli aastat. Fotod ja tekstid viivad meid erinevatesse riikidesse külla puuetega laste kodudesse, näidates nende igapäevaelu sellisena, nagu see on, ilma haletsuse või kangelaslikkuse vaatevinklita.

Lugude ja piltide põnev põiming toob välja nii erinevusi kui ka ühisjooni, esitades samas ka rea küsi- musi. Kas normist erinev peab kohanema ühiskonnaga või peab ühiskond kohanema erinevustega? Kas erinevusi austav arusaam inimväärikusest võiks olla midagi universaalset, hoolimata erinevatest kultuuridest ja uskumustest?

Jyri Pitkänen (s 1979 Helsingi, Soome) on fotograaf, kujutav kunstnik ja dokumentalist, kes on oma töödes käsitlenud muuseas ühiskonna marginaalrühmi, tarbimisühiskonda, oma peret ning suhtumist religiooni. Pitkänen on olnud ka fotograafiaõpetaja ja arengupeetusega noorte kunstijuhendaja.

Eveliina Talvitie (s 1970 Pori, Soome) on toimetaja ja kirjanik, keda tuntakse tema feministlike teatmeteoste järgi. 2019. aasta kevadel avaldas ta oma esimese romaani. Varem on Talvitie töötanud uudistetoimetajana, telesaatejuhina ja avalike suhete juhina.

Näituse toetajad: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, SOL, Finesta, Soome Instituut

Dokfoto Keskuse püsitoetajad: Telliskivi Loomelinnak, Taevas Ogilvy, Tikkurila, Clearchannel, Printwise, Ajar Stuudiod

Näituse meediakajastus:
ERR Kultuuriuudised
ERR Ringvaade
Postimees Kultuur
Sirp
Õhtuleht
Sooloiluja
Baltic Guide
NOAR
Tallinna24

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru