Tagasi

Näitus

Luca Berti – Põhjamaade sina

26.08.2023 — 14.01.2024

Luca Berti lummav ja ajatu fotonäitus räägib kauni analoogfotograafia tehnika – tsüanotüüpia – abil inimese ja looduse suhetest Põhjamaades, sh Eestis. Taanis elav itaalia fotograaf Berti on tuntud kui aeglase fotograafia meister. Ta liigub jalgrattal mööda Põhjamaid, pildistab analooglaiformaatkaameraga ja kasutab ilmutades vaid traditsioonilisi pimikutehnikaid. Avatav n-ö sinine näitus lisab autori loomingule uue kihi, kuna sellises vormistuses pole tema töid kunagi varem avalikult nähtud. Lisaks annab see vaatajatele võimaluse heita pilk põhjamaisele elule läbi värske ja meile nii omase sinise filtri.

Sinise lugu

Sinine värv on meie laiuskraadile olemuslik. Selle erinevaid varjundeid leidub kõikjal meie ümber ja see on inspireerinud paljusid loomeinimesi kasutama sinist ka oma töödes. Tsüanotüüpia ehk raua-sinitrüki protsessi valik Luca Berti põhjamaid kajastava näituseprojekti jaoks on seotud ka selle analoogtehnika sõltumisega otsesest päikesevalgusest. Valguse ja päikese igatsus on midagi, mida tunneb iga põhjamaalane. Samuti on see eluliselt oluline, eriti maapiirkondades, kus igapäevatöö on otseselt päikesevalgusega seotud. Vähem tähtis ei ole ka põhjamaalase ühine kogemus suviste valgete öödega, mis nagu korvaks ülejäänud aasta pimeduse. Klassikaline tsüanotüüpia ilmutusprotsess, eriti naturaalset päikesevalgust kasutades, on seotud ootuse ja kannatlikkusega, mis on põhjamaalaste karakterile ning tavadele samuti omased. Kannatlikult tuleb oodata valgust, päikest, aga ka edu, õnne, armastust jne.

Päikesevalguse ja soojuse ebamäärane rütm toob kaasa ka omamoodi valmisoleku ootamatusteks: põhjamaalane ei tea iial, kui palju on päikest; kas ja kuidas see mõjutab töötegemist, saagikust, puhkust, pidupäeva jms. Loovisikud, kes kasutavad tsüanotüüpiat, peavad samuti arvestama ootamatustega. Tööprotsessi ja tulemuse kontrollimine on naturaalset päikesevalgust kasutades keeruline, eriti veel koostöös heitlike ilmastikuoludega. Põhjamaise elu ja olemuse juures võib ära tunda ka omalaadset sinist meeleolu, n-ö poeetilist melanhooliat, mis kumab läbi kunstis, kirjanduses, muusikas, filmis jne.

Raua-sinitrüki unikaalsus

Mitmest asjaolust sõltuv fotoilmutustehnika teeb nii protsessi kui ka tulemuse eriliseks – on võimalik taotleda teatavat täiuslikkust, mis eeldab vilumust ja meisterlikkust, kuid samas ei pea laskma end heidutada ebatäiuslikkusest ja defektidest, mis võivad lisada kujutistele nüansse, kihte ja ainulaadsust. Käesoleval näitusel on esindatud mõlemad versioonid, kuigi lähtudes Luca Berti analoogfotograafia meisterlikkusest, on põhifookuses seekord tsüanotüüpia klassika kogu oma keerukuses, mida Luca seekord kontrollib laboris UVlambi abil. Protsessi tundlikkuse tõttu on iga käsitsi ilmutatud foto kordumatu. Tsüanotüüpia tehnika põhiolemust tutvustab Luca Berti näitusel video vahendusel, mida täiendavad protsessi ilmestavad katsetused näitusesaalis.

* Tsüanotüüpia, ka raua-sinitrükk, on fotoprotsess, kus kujutis ilmutatakse paberile rauasisaldusega kemikaalide ja ultraviolettvalguse koostöös. Tulemuseks on valgete joontega kujutis sinisel taustal.

Luca Berti

Luca Berti (s 1978) on Firenzest pärit vabakutseline fotograaf, kes on üle 20 aasta elanud ja töötanud Taanis. Ta on lõpetanud Milanos Itaalia Fotograafiainstituudi, töötanud aastatel 2000–2012 moefotograafina ning alates 2012. aastast pühendunud Põhja- ja Baltimaade 21. sajandi maaelu kajastavale dokumentatsiooniprojektile. Luca Berti on töömahuka ja aeglase analoogfotograafia meister, kelle tehtud analoogfotod näevad kiiresti kaduval digiajastul välja värskendavalt ajatud. Tema loomingut on esitatud arvukatel näitustel Taanis, Norras, Lätis, Soomes, Itaalias, Saksamaal ja Eestis. Vaata lähemalt aadressilt lucaberti.com.

„Minu suhe tsüanotüüpiaga sai alguse kirest 19. sajandi fotograafia vastu ning on inspireeritud üldisemalt selle ajastu unustatud väärtushinnangutest, tunnetest ja meeleoludest kunstis ning igapäevaelus. Suureformaadilise kaameraga pildistades ja fotode printimiseks tsüanotüüpiat kasutades tunnen kujuteldavat, kuigi intensiivset sidet mind inspireeritud vanameistrite ja nende maailmaga, mida otsin kõigist oma projektidest. Nii saab minu fotokaamerast minu ajamasin.”

Näitust toetavad Kultuurkapital, Telliskivi Loomelinnak, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Nordea, Artproof, Taani Kultuuri Instituut, Taevas Ogilvy, Ajar Stuudiod, Tikkurila Eesti, Pakenditööstus

Pressikajastus

ERR: Kunstnik Luca Berti: maainimestel pole ees maski, mida linlased sageli kannavad

ERR: Juhan Kuusi dokfoto keskuses esitleti itaallase Luca Berti uut näitust

Eesti Päevaleht: Dokfoto keskuses avati erilises analoogfotograafia tehnikas fotonäitus

Il Manifesto: Come ipnotizzati dall’infosfera

Fotokuu Sateliit: Luca Berti

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru