Tagasi

Näitus

Robert Doisneau „Pariisi lood”

17.05.2019 — 18.08.2019

„Igapäevane elu on niivõrd imeline, et ükski filmirežissöör ei suudaks lavastada tänaval ette tulevaid ootamatuid üllatusi.” Nii ütles Robert Doisneau (1912-1994), Prantsuse fotograaf, kes on eelkõige tuntud oma 35 mm Leica kaameraga tehtud must-valgete portreede ja igapäevase elu poeetiliste, humoorikate ning teravmeelsete kaadrite poolest. Doisneau oskus tabada avalikus ruumis isiklikke, õrnu hetki jätab mulje, et need on jäädvustatud erilise pingutuseta ning justkui möödaminnes. Asjata ei peeta teda kaasaegse dokumentaal- ja tänavafotograafia pioneeriks.

Prantsuse Instituudi ja Dokfoto Keskuse koostöö tulemusena antakse publikule võimalus tutvuda legendaarse Prantsuse dokumentaal-ja tänavafotograafi suure retrospektiiviga, mis koosneb 80 hoolega valitud tööst. Esitlemisele tulevad fotod annavad ülevaate fotograafi elust ja loomingu absoluutsest paremikust: Pariisi sõjajärgsest argielust, kuulsustest, helgest lapsepõlvest, kordumatutest hetkedest – kõigest sellest, mille tõttu pole ka maailma mastaabis kerge leida Doisneaule võrdset. Tema fotodest õhkuv huumor, kannatlikkus, armastus, nostalgia, õrnus ja kübeke irooniat lähevad vaatajatele hinge ka pool sajandit hiljem.

Robert Doisneau saavutas oma pika karjääri jooksul palju. Sajad näitused, auhinnad, raamatud, kollektsioonääride hanked ning oksjonite edu saatsid teda juba eluajal. Ehk kõige olulisem tunnustus oli aga Prantsuse tähtsaima fotoauhinna Grand Prix National de la Photographie pälvimine 1981. aastal ja Briti Kuningliku Fotograafiaühingu auliikmeks nimetamine 1991. aastal.

Täname: Prantsuse Instituut, Prantsuse Suursaatkond Eestis, Atelier Robert Doisneau, Tallink Grupp, AS Prike, Saint-Gobain, Kultuurkapital, City Motors, Taevas Ogilvy, Telliskivi Loomelinnak, Printwise, Clear Channel, Ajar Stuudio

Näitusega avatakse ka laienenud ja kaasajastatud galeriiruumid Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses. Galeriiruumide kaasajastamine sai võimalikuks tänu Telliskivi Loomelinnakule ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali rahastatatud pimiku ja galeriiruumide renoveerimise projektile kogusummas 14 361.88 EUR.

 

 

Näituse meediakajastus:

ERR Ringvaade
ERR OP+
Postimees Kultuur
Sirp
Klassikaraadio Delta
ERR Kultuuriuudised
ERR Galerii
Õhtuleht
Eestifoto
Müürileht
EPL Delfi

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru