Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis. Peatudes Viljandis

17.09.2021 — 27.10.2021

Dokfoto Keskus tõi Viljandisse oma ühelt populaarseimalt näituselt eriilmelise valiku, mis avab Eesti tänavafotograafia kaudu neljakümneaastase ajavahemiku. Näitust on täiendatud nii Viljandi linnakodanike saadetud kui ka arhiividest leitud fotode abil, pakkudes sissevaadet Viljandi tänavatele ja elule viimase 40 aasta jooksul. Täiendusega on kohanenud ka näituse pealkiri – peatudes Viljandis.
Tänavafotograafia on Eestis teadliku žanrikasutusena aktiviseerunud alles viimase kümne aasta jooksul, ometi leidub sinna liigituvat fotomaterjali palju ka varasemast ajast. Tänavafotograafiat võib vaadelda kui fotokunsti või dokumentalistikat, mis aga kõige olulisem – see on ajaloo ja kultuuriloo kunstiline väljendusviis. Tänavafotograafia vahendab juhuslikke hetki ja situatsioone avalikest kohtadest. Sageli samastatakse tänavafotograafiat varjatud pildistamisega, kuid see ei ole tingimata kohustuslik osa. Samuti on ekslik arusaam, et tänavafotograafia nõuab tingimata tänava või linnaruumi olemasolu. Fotol olev keskkond peab vaid sisaldama jälgi inimtegevusest.
Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso sõnul teeb Viljandisse jõudnud näituse väärtuslikuks kogukondlik töö ning Viljandi inimesed ja linnaruum. Päevavalgust näeb fotomaterjal, mis aitab avastada ning meenutada Viljandi linna ilme muutumist koos inimeste ja ajaga. „Linnaruum muutub väga kiiresti ja praegu tahavad inimesed aina rohkem kaasa rääkida, milline võiks nende koduruum välja näha ning kuidas elukeskkonda parandada. Näitus aitab mõtestada, mis on Viljandi avaliku ruumi väärtused. See on arutelu läbi fotokunsti,” sõnas Ruiso.
Dokfoto Keskuse kuraatori Toomas Järveti sõnul ei hoomagi tänaval pildistavad fotograafid esmapilgul, millist ajaloolist rolli nad täidavad: „Lisaks tabavatele või jutustavatele hetkedele siin ja praegu talletavad nad tuleviku tarbeks inimtekkelist kultuuri, nagu mood, arhitektuur, inimesed või linnakultuur laiemalt. Loodame, et meie näitus ärgitab nii kohalikke kui ka külalisi haarama kaamera järele, et jäädvustada linnaruumis toimuvat ja fotosilma ette jäävaid inimesi, mitte suhtuma fotograafidesse tõrjuvalt.”
Viljandi tänavafotograafia näitus sündis koostöös Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse, Loov Viljandi, Fotomuuseumi ja MTÜ Eesti Tänavafotograafiaga.
Kuraatorid: Airi Leon, Heldi Ruiso, Kristel Aimee Laur, Tanel Verk, Toomas Järvet
Täname: Kaspar Kaur (Taevas Ogilvy), kohvik Fellin ja kõik fotograafid, kes saatsid oma töid.
Näitusel on eksponeeritud kokku 25 tööd järgnevatelt autoritelt: Mihkel Ulman, Tõnu Noorits, Väino Meresmaa, Erko Ever, Kalju Suur, Indrek Pleesi, Iris Kivisalu, Andres Teiss, Sven Ustintsev, Peeter Langovits, Maiké Tubin, Endel Veliste, Silver Tõnisson, Kaimar Tamm, Airi Leon, Ako Lehemets, Linda Saar, Siiri Kaska, Aron Urb, Antti Sinitsyn, Zbanski Kino, Karel Kaljuste.
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru