Tagasi

Uudis
Näitus

Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis

07.08.2020 — 11.10.2020

Esmakordselt toimub Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses Eesti tänavafotograafia ülevaatenäitus „Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis”. 

Näitusel tutvustame neljakümne-aastast ajavahemikku Eesti tänavafotos, mis algab tinglikult 1980. aastast – sügavast Nõukogude ajast. Edasi 1990. aastate alguses toimunud Eesti taasiseseisvumisega ning 1990. aastate Lääne kultuuri mõjutustega. Millenniumi järgne tänavapilt avab meile juba tuttavama, kuid omas ajas olulisi muutusi toonud ajalise perspektiivi. Näituse ajaline trajektoor lõpeb aastaga 2020, mis pakub kummastavaid ja põnevaid vaatenurki, äratundmist igale vaatajale. Neljakümne aastaga on muutunud Eesti tänavate ilme, inimene ja aeg, aga ka fototehnika.

Tänavafotograafia (inglise keeles Street photography) on Eestis teadliku žanrikasutusena aktiviseerunud alles viimase kümne aasta jooksul, ometi leidub sinna liigituvat fotomaterjali laialdaselt ka varasemast perioodist. Tänavafotograafiat võib vaadelda kui fotokunsti, kui dokumentalistikat, mis aga kõige olulisem – see on ajaloo ja kultuuriloo kunstiline väljendusviis. Tänavafotograafia vahendab juhuslikke hetki ja situatsioone avalikest kohtadest. Sageli samastatakse tänavafotograafiat varjatud pildistamisega, kuid see ei ole tingimata kohustuslik osa. Samuti on ekslik arusaam, et tänavafotograafia nõuab tingimata tänava või linnaruumi olemasolu. Fotol olev keskkond peab sisaldama jälgi inimtegevusest.

Eesti tänavafotograafiat pole seniajani uuritud ning käesolev ülevaade annab aimu põnevast, mitmekesisest materjalist, tuntud ja veel tundmatutest autoritest ja see on kõigest jäämäe tipp. Kindlasti on veel avastamata autoreid nii vanemast ajast kui tänapäevast keda ehk käesolev näitus inspireerib järgmise ülevaatenäituse üleskutse tarvis töid esitama.

Näitusele valitud tööd pärinevad 2020 aasta varakevadel välja kuulutatud avalikule üleskutsele vastanud fotograafidelt, Fotomuuseumi kogust ja erakogudest. Väljapanek sisaldab arvukalt hõbeželatiintehnikas autoritrükke ning tänapäevaseid kvaliteetseid digitaalseid väljatrükke. 

Näitusel on eksponeeritud kokku 91 tööd järgnevatelt autoritelt: Aare Leinpere, Aiki Järviste, Ain Protsin, Andres Teiss, Andrii Mur,  Anso Matt, Ardi Kivimets, Arno Saar, Aron Urb, Eino Pärnamets, Erko Ever, Eve Toomla, Harald Leppikson, Heiki Sirkel, Heikki Leis, Indrek Pleesi, Josif Brašinski, Jüri Talts, Kalju Suur, Kalmer Allik, Maiké Tubin, Mark Raidpere, Martin Murusalu, Mati Hiis, Mihkel Ulman, Olev Kõll, Oskar Vihandi, Peeter Langovits, Priit Loog, Rait Tuulas, Reelika Vilt, Sanna Larmola, Sven Ustintsev, Targo Miilimaa, Tiina Kõrtsini, Tobias Tikenberg, Tõnu Noorits, Väino Meresmaa ja Ülo Josing.

Näitus on sündinud koostöös Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse, Fotomuuseumi ja MTÜ Eesti Tänavafotograafiaga.

Kuraatorid: Airi Leon, Kristel Aimee Laur, Tanel Verk, Toomas Järvet

Täname: Aari Lemmik, Frederik Klanberg, Liisa Kivimäe, Ilmar Kurvits, Triinu Mölder, Kaspar Kaur, Jason Värk, Priit Loog, Killu Maidla ja Margit Jõerand (Hektor Container Hotel), Maire Novik (Balmerk Eesti) ning kõik fotograafid, kes saatsid oma töid.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Telliskivi Loomelinnak, Joon, Taevas Ogilvy, Tikkurila, Ajar Stuudiod.

Meediakajastus:

Kauni ajastu lõpp, Martin Buschmann, Sirp

Eesti tänava­fotograafia on arglik nagu süütu neitsi, Priit Hõbemägi, Eesti Ekspress

Tänavafotograafia vabadus on varasemast väiksem, vastutus suurem, teose levik võib aga kergesti kontrolli alt väljuda, Keiu Virro, EPL

Dokfoto keskus avas kohaliku tänavafotograafia ülevaatenäituse, ERR Kultuuriuudised

Avatakse esimene Eesti tänavafotograafia näitus, Postimees

Dokfoto keskuses avati tänavafotograafia ülevaatenäitus, Õhtuleht

 

Fotode autor: Priit Siimon

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru