Tagasi

Näitus

Juhan Kuus. Inimlikkuse mõõt. 45 aastat dokumentaalfotograafiat Lõuna-Aafrikas

19.08.2016 — 15.01.2017

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse alguseks võib pidada just seda Juhani esimest näitust isamaa pinnal — Adamson-Ericu muuseumis. Juhani sooviks oli, et peale näitust jääks tema arhiiv Eestisse, ja oleks keegi, kes kasutaks seda pärandit populariseerimaks dokumentaalfotograafiat. Juhan Kuusi Fond, kes oli ka esimese näituse kaaskorraldaja, on ka Dokfoto Keskuse taga.

Näitusega tutvustatakse Lõuna-Aafrika Vabariigis elanud ja töötanud Eesti päritolu rahvusvaheliselt tunnustatud dokumentaalfotograafi Juhan Kuusi loomeparemikku. Juhan Kuus on kahel korral pärjatud maineka World Press Photo auhinnaga ning oli oma karjääri kõrgperioodil Prantsuse fotoagentuuri SIPA Pressi Lõuna-Aafrika Vabariigi korrespondent. Näitus keskendub Juhan Kuusi senise karjääri kolmele põhilisele etapile, millest kesksel kohal on ajavahemik 1986 – 1999, mil Juhan oli legendaarse Prantsuse fotoagentuuri Sipa Pressi Lõuna-Aafrika korrespondent. Sellesse perioodi jäävad ka tema parimad tööd apartheidirežiimist, režiimi vastasest võitlusest ning Nelson Mandela vabanemisest ja tõusust presidendiks. Siiski ei piirdu Juhani parimad tööd vaid uudisfotograafiga. Juhan on ise nimetanud ennast antropoloog-dokumentalistiks, kes fotode abil püüab jutustada lugusid Lõuna-Aafrika inimestest.

Inimlikkuse mõõt on aktuaalne teema nii dokumentaalfotograafi töös kui ka olukordades, mida fotodel on jäädvustatud (või mis on jäänud jäädvustamata). Juhan Kuus otsis kuni viimaste elupäevadeni inimlikkust ja püüdis leida vastuseid, seletusi inimkäitumisele. Enamasti oli vastustes nii musta kui valget, nagu ka tema fotodel ja tema enda eluloos.

Dokumentaalfotograafiat ei saa pidada objektiivseks tõeks, pigem on tegu reaalsuse peegeldusega, mis aitab avada silmi, esitada küsimusi ja võiks innustada uurima asjade tegelikku olemust ning mõtlema parematele lahendustele. Näitus puudutab nii inimeste universaalseid teemasid kui ka konkreetsemalt Lõuna–Aafrika konteksti.

www.ikkun.ee
www.juhankuus.org

Kajastused meedias:

Valus amet. Erik Prozes, Postimees, 18.08.2016

Juhan Kuus. Lõuna-Aafrika kartmatuim bang-bang* fotograaf. Birgit Püve, Eesti Ekspress.ee, 10.08.2016

Antropoloogiline dokumentalist. Aksel Haagensen, Sirp, 16.12.2016 

Juhan Kuus – virolaistaustainen lehtikuvauksen legenda Etelä-Afrikasta. Kersti Koll

Between sides: Juhan Kuus, “The Measure of Humanity”. Agnese Pundiņa, 14/10/2016 

Tallinna TV-s Kultuurimeeter, 09.09.2016 

Ärataja 4. intervjuu: Raadio Kuku, 16.08.2016

Kunstiministeerium.  17.11.2016

 

Fotode autor: Helen Melesk, Kristel Laur

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru