Tagasi

News
Uudis
Näitus

Sumimasen – Jaapan läbi eestlase fotosilma

17.12.2022 — 09.04.2023

Näituse pealkiri „Sumimasen” tähendab vabandust, kuid jaapanlased ei kasuta seda sõna mitte ainult vabanduse palumiseks, vaid ka tänu väljendamiseks või vestluse alustamiseks, samuti segaduses olles. Ülimalt viisaka rahvana paluvad tõusva päikese maa kodanikud vabandust ka siis, kui nad ei oska eksinud eestlast aidata või ei mõista võõramaalase soovi. Sõnaga “sumimasen” on kõik Jaapanit külastanud fotograafid oma teel kokku puutunud ja see on üks neist väljenditest, mis praktilise vajaduse tõttu kiiresti selgeks saadakse. 

Käesolev Jaapani-teemaline fotonäitus põhineb meie esimesele avatud konkursile laekunud materjalil ja kuraatorite poolt osalema kutsutud autorite loomingul. On märkimisväärne, kui paljud Eesti autorid on aastate jooksul Jaapanit pildistanud ning teinud seda väga erinevate ja üllatavate nurkade alt. Kõik kaasatud fotograafid toovad näitusele kaasa oma ainulaadse pilgu sellele kaugele riigile ja sealsete inimeste elule. Mõnel fotograafil on Nipponiga tugevam, isiklikum ja pikem suhe, teisel aga lühem ning intensiivsem kogemus. Nii on Ott Kadarik (s 1976) veetnud perekondlike sidemete tõttu Jaapanis pikki perioode, leidnud aega segamatult vaadelda, tabada tähenduslikke hetki, jälgida inimesi ja linna nende taustal. Teda ei kannusta turistlik eksootika, mis reisielamused külluslikesse pildikompositsioonidesse sätiks. 

Näituse üks fotograafe Silvia Pärmann (s 1979) ütleb: „Me oleme harjunud mingite oma reeglitega, arusaamaga sellest, kuidas elama peaks ja mis on võimalik ning mis mitte. Jaapanis aga tõestab iga järgmine tänav, et neid võimalusi, mida me endale kunagi ette kujutada pole osanudki, on lõputult palju. Jaapanis tänaval jalutades võib kohata kõige eriskummalisemaid asju ja inimesi, igal sammul avaneb mitu uut kaadrit, on rääkida mitu uut lugu.”

Rasmus Jurkatami (s 1982) köidab Jaapani puhul kõige rohkem kaose ning korra vaheline kontrast – neoontuledes mastaapne linn koos lugematute metrooliinidega vastandub rahulikule templile ja loodusele. Eliis Laul (s 1991) elab ja õpib Jaapanis. Teda huvitavad enim selle maa spirituaalsusega seotud teemad ja nende erinevad kajastused nii fotodes kui ka sealsetes traditsioonilistes kunstides. Rait Tuulas (s 1987) on filosoofi haridusega tänava- ja dokumentaalfotograaf, kes avastab Jaapani linnaruumi kaamera kaudu, lammutades suurlinna Tokyo kaose lahti üksikuteks hetkedeks, mis räägivad selle koha lugu ja näitavad selle erinevaid nägusid. 

Kuraatoritena paneme lõpetuseks käed rinnale kokku, kummardame ning ütleme „Sumimasen” ka meie, tehes seda nii tänulikkuses kui ka vabandust paludes, sest mõistame, et meie tehtud fotovalik on vaid üks killuke sellest paeluvast, müstilisest ja magnetilisest maast.

Täname: Artproof, Telliskivi Loomelinnak, Taevas Ogilvy, Hektor Container Hotel, Pakenditööstus, Tikkurila, Ajar Stuudiod, Leadgid, Rudus, Jaapani Suursaatkond Eestis, Balmerk Estonia

Meediakajastus

Juhan Kuusi Dokfoto keskus avas näituse Jaapanist läbi Eesti fotograafide silma, ERR, 16.12.2022

ERR OP : 149, 11.42 – 19:51, 26. jaanuar 2023

Dokfoto Keskuses avati kontrastiderikas Jaapani-teemaline näitus, Eesti Päevaleht, 16.12.2022 

President Karis külastas Jaapani-teemalist fotonäitust Juhan Kuusi Dokfoto keskuses, Presidendi kantselei, 30.03.2023

Fotode autor: Priit Siimon

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru