Tagasi

Näitus

Tundmatult tuttav – Alexander Janetzko ja Anna Lehespalu

09.05.2024 — 04.08.2024

Näitus toob kokku Tallinnas üles kasvanud fotograafi Anna Lehespalu ja Brandenburgist pärit fotograafi Alexander Janetzko tööd, mis sündisid möödunud sügisel-talvel Cottbusis ning Tallinnas toimunud residentuuriprogrammi käigus. Kui Anna lähenes kaameraga tundmatule Lõuna-Brandenburgi linnale, siis Alexander uuris oma kunstnikupilguga tema jaoks võõrast Eesti pealinna. Mõlemas linnas pildistati kokku kaks nädalat.

Üheks toimetulekumehhanismiks võõras keskkonnas kohanemiseks on püüd leida midagi tuttavat. Nii tunneme ennast uues olukorras näiliselt turvalisemalt. Kunstnike esmased äratundmised uutes linnades mõjusid üsnagi omaselt, isegi kui nendeks on kaledus, hallus, inimtühjus, november. Fotograafidel oli aga peale linnade tundmaõppimise võimalus proovida jõuda lähemale ja toetuda ka kaasautorile. Võõras ja tuttav segunesid nii järjest enam ning kogemustele lisandus uusi kihte. Plaanist luua fotograafia abil sild kahe linna vahel sai nii lisaks kahe inimese ühendus. On põnev jälgida, kuidas n-ö värsked vaatlejad avastavad piiratud ajas, oludes ja inimestevahelise usalduse kasvades enda jaoks uut ruumi ning ammutavad kogemusi, arenedes seejuures nii loojate kui ka inimestena. 

Näitusel saab kogeda nii mõlema kunstniku individuaalset visuaalset keelt kui ka ühiseid kokkupuutepunkte. Samuti on võimalus saada osa loominguprotsessist ja intiimsematest hetkedest, mis on seotud nii enesearengu kui ka autorite omavahelise suhtlemisega. Tehniliselt armastavad mõlemad fotograafid pildistada filmile, mis lisab analoogfotokunstile omast tundlikkuse ja ootamatuse võlu.

Loodame, et ka külastaja näeb ning tunnetab seda erilist sidet ja poeesiat kahe linna ning neid portreteerinud fotograafide vahel. Vaadake seda näitust kui teekonda tundmatusse, kust võib alati leida midagi tuttavlikku ja võimalust kasvada. Kuraatoritena täname kunstnikke nende usalduse ja inimliku puudutuse eest!

Residentuuriprogramm ja näitus on osa programmist “Saksa kevad 2024” ning sündis Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse, muuseumi Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst ja Tallinna Goethe Instituudi koostöös.

Näituse kuraatorid ja kunstnikud: Kristel Laur & Toomas Järvet

Lisaks toetavad näitust: Telliskivi Loomelinnak, Eesti Kultuurkapital, Taevas Ogilvy, Hektor Container Hotell, Tikkurila, Ajar Stuudio, Pakendi

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru